SELÜLİT BAKIMI

 

Selülit Nedir? 

Daha çok bacaklar ve kalçada görülen, deri altındaki bozulmuş ve genişlemiş yağ dokusunun cilt yüzeyinde sebep olduğu çukurlu, girintili ve çıkıntılı görüntüye selülit denir.

Yağ doku vücudumuzun ısı kontrolünü sağlar, darbelere karşı bir kalkan gibi bedenimizi korur,  hareket kabiliyeti ve  esneklik kazandırır. Deride ve deri altında bulunan yağ hücrelerinin bozulması ve yağ dokuyu tutan bağ doku bantlarından taşmasıyla deri altındaki bozulma cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne neden olur.

Bu tanıdık görüntü cilt yüzeyinde okunmadan önce de deri altında belli derecelerde mevcut olduğu halde ancak ilerleyip de görünür olduğunda canımızı sıkar. 

Selülit Neden Olur?

Dolaşım bozukluğu selülitin temel sebepleri arasında en önemlisidir. Peki dolaşım bozukluğunun sebepleri nelerdir; 

  • Hareketsiz yaşam tarzı.
  • Yeterli miktarda su içmiyor olmak.
  • Aşırı yağlı ya da kötü yağlar içeren fast food türü beslenme. 
  • Alkol ve sigara kullanımı.
  • Genetik faktörler. 

 

Kalp damar sağlığının bozulması dolaşım yetersizliğine neden olur, dolaşım yetersizliği ise metabolizmayı yavaşlatır. Vücut, harcayamadığı ve enerjiye dönüştüremediği yağı biriktirir. Bağ doku bantlarından taşan genişlemiş yağ hücreleri selülit olarak karşımıza çıkar.

Dolaşım bozukluğu ve selülit oluşumu arasındaki ilişkiyi şöyle açıklayalım;

 

Özetle, selülit oluşumunun birçok nedeni olabilir. Doğru tedavinin uygulanabilmesi ve başarılı neticeler alınabilmesi için selülitlenmeye neden olan durumun kaynağının tespit edilmesi ve hastanın buna göre desteklenmesi gerekir.