Kadın Güzeldir, Bizimle Özeldir

Leke Tedavisi

Çoğu kadın ve erkek yüzündeki lekelerden şikayetçi. Yaz güneşinin etkisiyle daha da koyulaşan leke tedavisi için en ideali kış mevsimi.
Hepimizin bildiği gibi özellikle kadınlarda oldukça fazla görülen lekeler, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz birikmesi ile meydana gelir.

Lekeler,cildin en fazla hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hormonal hastalıklar ve yaşın ilerlemesi ile vücudun her bölgesinde görülebilir. Eller; güneş ve kimyasallarla teması nedeniyle, yüz ve boyun cildi ise; güneşle olan temas fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.
Güneş yaşam kaynağımız olsa de ozon tabakasındaki incelmeler nedeniyle, bilinçli davranılmaz ve korunulmazsa leke, kırışıklık gibi masum sorunlar yanısıra cilt kanserine varabilen daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Cilt lekesi tedavisinde öncelikle leke oluşumunun önlenmesine ve artmamasına yönelik önlemler alınmalı, çocukluk döneminden başlayarak, her yaşta uygun koruma faktörlü güneş koruyucularla güneşten korunmalıdır. Güneş koruyucular sanılanın aksine sadece yazın plajda kullanılan bir ürün değildir, kışın bile kullanımı gereklidir.

Lekeler; güneşe bağlı, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı sonrası, kozmetik ürünler, alkollü ıslak mendiller, deodorantlar, tüy sarartıcı kremler, bronzlaştırıcı kremler gibi ürünlerin hatalı kullanımları ve yaşlılığa bağlı olarak ta oluşabilir.

Leke tedavisi nasıl yapılır?

Leke tedavisinde tek bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Kişinin cilt yapısı ve lekenin derinliğine bağlı olarak bir ya da birden fazla yöntem leke tedavisinde kullanılabilir.

Kimyasal peeling yöntemi: Kimyasal peeling (soyma) yönteminde özel geliştirilmiş kimyasal ajanlar kullanılır. Leke tedavisinde en sık kullanılan kimyasal ajan glikolik asit denilen meyve asitleridir. Bu tedavi hafif leke sorunu olan ciltlerde uygulanabilir. Seanslar 2-4 hafta arayla 4-6 uygulama olarak yapılabilir.

Enzim peeling (leke maskesi): Enzim peeling leke tedavisinde son yıllarda kullanılmaya başlanan özel bir soyma yöntemidir. Cilde özel bir karışım olan maske uygulanır ve 8-10 saat kadar bekletilir. Bu süre sonunda maske ılık bir suyla çıkarılır ve ardında 4-6 ay süre ile özel bir devam kremi sürülür.

Mezoterapi: Leke giderici özel ilaçlardan oluşan karışımların cilt altına enjekte edilmesi ile lekeler tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemi kimyasal ya da enzim peeling tedavileri ya da lazer tedavileri ile kombine edilebilir.

Lazer tedavileri: Leke tedavisinde farklı lazerler kullanılabilir. Cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler, renk hücresini hedef alan Q anahtarlı lazerler ve yoğunlaştırılmış ışık kaynakları olan IPL cihazları en sık kullanılan ışık sistemleridir. Lekenin tonuna ve yaygınlığına göre lazer uygulamaları yapılır.

Renk açıcı kremler: Kremler leke tedavisinde tek başına ya da yukarıda sıralanmış olan işlemlerle birlikte kullanılabilir. Leke tedavisinde en sık hidrokinon, C vitamini, arbutin, kojik asit, glikolik asit içeren kremler kullanılır. Ayrıca retinol içeren kremlerde ciltte soyulma etkisi gösterir ve leke tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Güneş koruyucu kremler: Leke tedavisi sırasında mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu kremler cildi kış aylarındaki güneşin etkilerinden korur ve lekenin koyulaşmasını engeller. Kış aylarında güneş çok etkili olmadığı için düşük koruma faktörlü (15-20) güneş koruyucuların kullanımı yeterlidir.

İnternet Sitemize özel %25 indirimli Leke Tedavisi için  ==>>

Golden Angels Maltepe Estetik Güzellik Salonu
%d blogcu bunu beğendi: